Akí sú dobrovoľníci? Prezradí Majka, koordinátorka dobrovoľníkov pre Spartan Race

Určite si si všimol, že veľmi dôležitou súčasťou každých pretekov sú dobrovoľníci. Bez nich by to jednoducho nešlo. Sú všade tam, kde pretekári potrebujú pomôcť, naviesť alebo poradiť. V tom, aby všetko klapalo ako má, má prsty Majka. A aká to je práca? To ti prezradí už ona sama. 

Ahoj Majka ? Najprv sa nám predstav, koľko máš rokov a odkiaľ pochádzaš?

Ahojte! 🙂 Volám sa Mária Lehocká, mám 27 rokov a pochádzam z malého mestečka na severe Slovenska, konkrétne z Krásna nad Kysucou.

V Spartan Race pracuješ ako koordinátorka dobrovoľníkov. Ako dlho sa už tomu venuješ? Ako si sa k tejto práci dostala?

K Spartan Race som prvýkrát privoňala prostredníctvom mojej sestry Magduš (bolo to v roku 2014), ktorej vďačím za to, že ma do toho „namočila“. Najskôr som pomáhala ako dobrovoľníčka a časom som samozrejme nazbierané body využila aj ako pretekár. Potom som rok aktívne pomáhala sestre a po čase ma Spartan Race oslovil, či by som chcela s nimi spolupracovať. A také ponuky sa predsa neodmietajú. 🙂 Takže už rok pracujem ako koordinátorka na slovenských a českých pretekoch a sestra mi pomáha.

Je to pre teba práca na plný úväzok alebo pracuješ ešte niekde inde?

Na plný úväzok pracujem na oddelení logistiky v automobilovom závode a popri tom pracujem na polovičný úväzok pre Spartan Race. Takže sa naozaj nenudím.

Pretekári vidia výsledok tvojej práce, čiže dobrovoľníkov rozmiestnených na prekážkach po trati. Prezraď nám ale podrobnejšie, čo tvoja práca všetko obnáša?

Ako už zo samotnej pozície vyplýva, mojou úlohou je koordinovať dobrovoľníkov. V deň pretekov sú dobrovoľníci to gro, bez nich by to proste nešlo. Preto je dôležité poskytnúť im všetky potrebné informácie, vysvetliť im ako to funguje, aké situácie môžu nastať a ako reagovať. Aby všetko fungovalo ako má, je potrebný dostatočný počet dobrovoľníkov na jednotlivé stanoviská. Samotné rozdelenie úloh je veľmi dôležité, aby každý jeden dobrovoľník bol so svojou úlohou stotožnený a aj charakterovo sa na to hodil. Usilujem sa hlavne zladiť požiadavky pretekov s potenciálom dobrovoľníkov.

Do jednej vety by sa to dalo zhrnúť, že mojou úlohou je, aby bol správny počet dobrovoľníkov na správnom mieste, v správny čas a všetci vedeli, čo majú robiť. Taktiež súčasťou mojej práce je určitá príprava pred a po závode.

Čo sa ti na nej páči a čo zas naopak nie?

Na práci sa mi najviac páči, že pracujem s ľuďmi, ktorých spája spoločná záľuba, pozerajú sa rovnakým smerom a ja sa popri nich formujem. Keď sa spojí športový duch, príroda a hlavne skvelí ľudia, práca sa mení na zábavu a koníček.

Nepáči sa mi, že občas nevyjde počasie, ktoré dokáže dosť ovplyvniť preteky a samotnú atmosféru.

Sám som bol už neraz dobrovoľníkom a videl som, že táto práca s ľuďmi nie je vôbec jednoduchá. Čo je podľa teba najťažšie?

Ako sám píšeš, samotná práca s ľuďmi je pre mňa najťažšia. Usilovať sa docieliť to, aby všetci boli spokojní je náročné. Každý sa na danú vec, či situáciu pozerá svojimi očami a spravil by to možno inak. Ja sa snažím v danej chvíli spraviť maximum, vyhovieť čo najviac ľuďom a prispieť k tomu, aby preteky dopadli naozaj dobre.

Akí sú slovenskí a českí dobrovoľníci a akí by mali byť?

Rozdiel medzi slovenskými a českými dobrovoľníkmi nejaký výrazný nie je. Možno českí sú skôr otvorení viacerým možnostiam a slovenskí sú viac zásadoví.

Dobrovoľník by mal byť v prvom rade flexibilný, pretože často krát v deň pretekov vystriedam dobrovoľníkov na viaceré stanoviská, vždy podľa potreby. Ďalej by mal byť aktívny a zodpovedný, lebo od jeho prístupu sa do určitej miery odvíja prístup aj samotného pretekára.

 Boli aj takí, s ktorými sa absolútne nedalo pracovať?

S dobrovoľníkmi sa dá pracovať vždy, len treba vedieť odhadnúť, kto sa na čo hodí a prispôsobiť mu úlohu. Samozrejme musí byť snaha aj na ich strane.

Myslíš si, že odmena pre dobrovoľníkov je adekvátna?

Áno, myslím, že odmena je adekvátna. Je dôležité uvedomiť si, že dobrovoľníci to síce robia dobrovoľne, ale určite nie zadarmo.  Myslím si, že hodnota zľavového kódu je lákavá. Veľkou pridanou hodnotu je to, že dobrovoľníci pracujú v skvelom kolektíve ľudí, mnohokrát zažijú veľkú zábavu a vznikajú nové kamarátstva. Z pracovitých dobrovoľníkov sa v prvom rade vyberajú „STAFFáci“. Príkladom toho sme i ja a Magduš. 🙂

Stretla si sa už zrejme so všelijakými situáciami, či už vtipnými alebo kurióznymi. Pamätáš si na nejakú, ktorá ti najviac utkvela v pamäti?

Ešte sa vo mne odohrávajú pocity zo Special Spartan Kids z Liberca tohto roku. Všetky emócie sa vo mne bili, keď som videla tie detičky, s akou chuťou a odhodlaním sa blížia do cieľa. Najskôr mi ich prišlo ľúto, ale vzápätí to vystriedal pocit šťastia, keď som videla tú radosť v ich očiach. Mnohí mi určite dajú za pravdu, že to bol veľmi silný zážitok.

Máš nejakú úplne najviac pozitívnu skúsenosť, alebo teda je niekto koho by si chcela takto pochváliť? ?

Pozitívnych skúsenosti je veľa. Pozitivitou ma napĺňa, keď sú dobrovoľníci a taktiež pretekári spokojní. Keď poďakujú za preteky, užijú si ich a odchádzajú spokojní. Vtedy si človek uvedomí, že ta práca stojí za to.

Pochváliť a zároveň poďakovať by som chcela všetkým tým, ktorí robia Spartan Race tak výnimočným a sú jeho súčasťou. 🙂

Veľakrát sa stane, že dobrovoľník nevie konkrétne pravidlá na danej prekážke a manuál k prekážke je niekedy nepostačujúci. Ako tomu čo najlepšie predísť, alebo čo v danej situácií robiť, keď s dobrovoľníkom nesúhlasím?

Myslím, že pravidlá na manuáloch sú popísané podrobne a vždy sa daný manuál s dobrovoľníkmi prechádzam aj osobne. Ak sa stane (čo sa už aj párkrát stalo), že dobrovoľník sa dostane do situácie, že pretekár s ním nesúhlasí a dobrovoľník si nevie s danou situáciou poradiť, zavolá mi a vyriešime situáciu po telefóne, prípadne ujasníme pravidlá. Ak je prekážka v blízkosti, prídem osobne. Problémy nastávajú najčastejšie u zahraničných pretekárov, kde je veľkou bariérou jazyk.

Na koniec sezóny som spozoroval, že sa už hlásilo menej dobrovoľníkov. Mala si dostatok ľudí na každé preteky?

Je pravda, že na posledné dva preteky, bolo prihlásených menej dobrovoľníkov. Vtedy musím pracovať s počtom, ktorý je. Dobrovoľníci to majú o to náročnejšie, ale oba razy sa potvrdilo, že zvíťazila kvalita nad kvantitou. Dobrovoľníci to zvládli na jednotku. 🙂

Odbehla si si nejakého Spartana aj ty?

Mám za sebou 3 skvelé závody a pochopila som až v cieli, že sa človek skutočne prekoná, často krát si siahne na svoje dno, má zo seba naozaj skvelý pocit a Spartan ho proste pohltí. 🙂

Uvidíme, ťa ešte niekedy v akcii?

Verím, že sa ešte objavím na trati ako pretekár a počítam s tým, že mi to dobrovoľníci všetko spočítajú. (HA HA :D)

Plánujú sa nejaké zmeny v dobrovoľníctve na budúcu sezónu? Ak áno, tak aké?

Nejaké zmeny sa chystajú, ale o nich až neskôr. Nechajte sa prekvapiť. 😉

Takto na záver sa ťa opýtam klasickú otázku, ktorú sa pýtam každého. Aké tri veci by si si vzala so sebou na opustený ostrov?

Uf… na opustený ostrov by som si zobrala, vreckový nožík, kresadlo na založenie ohňa a zlatú rybičku, aby mi splnila nejaké tri želania. 🙂

Ďakujem veľmi pekne Maji, že si si našla čas na debatu. Prajem ti ešte veľa vydarených pretekov a nadšených dobrovoľníkov. Verím, že sa čoskoro stretneme nie len ako dobrovoľníci, ale aj ako pretekári.

Informácie ohľadom dobrovoľníkov Spartan Race môžete sledovať na facebookovej stránke spartan race slovak republic volunteers alebo na spartan race czech republic volunteers.

Dopretekania kamaráti.

Zdieľaj tu