Ako sa dostať na Majstrovstvá Európy v OCR do Dánska?

Každý z nás určite v kútiku duše sníva, že sa niekedy nadýcha atmosféry veľkého podujatia nášho športu a to Majstrovstiev Európy. Ja po tom osobne veľmi túžim a mám to ako hlavný cieľ na budúcu sezónu. Uskutočnia sa v Dánskom meste Esbjerg v lokalite Blue Water Dokken v dňoch 29. júna až 1. júla. Najskôr sa na ne ale treba kvalifikovať. Ako, kde a čo to všetko obnáša? To sa dozvieš v tomto článku. 

ČO ŤA ČAKÁ V DÁNSKU?

Majstrovstvá Európy v OCR sa skladajú z nasledujúcich pretekov a to Short Course, Standard Course, Team Relay a Open Course.

Short Course sú krátke šprintové preteky, ktoré majú 3+km a viac než 15 prekážok.

Standard Course sú hlavné preteky majstrovstiev a tie sa skladajú z 15+km a na trati môže byť až okolo 50 prekážok.

Team Relay je tímová štafeta, v ktorej bežia traja najlepší pretekári z každej krajiny (dvaja muži a jedna žena). Každý ide istú časť trate, potom sa spoja a poslednú časť idú spoločne až do cieľa.

Open Course sú preteky, na ktoré sa nie je potrebné registrovať a môžeš sa ich zúčastniť na základe obyčajného zakúpenia štartovného. Nie sú to však už preteky o majstra/majsterku Európy.

Na majstrovstvách sa preteká v dvoch hlavných kategóriách a to v hlavnej elitnej kategórií a tak v daných vekových skupinách. Do oboch je potrebné sa kvalifikovať.

Dôležitým faktom však je, že na začiatku každých pretekov dostaneš vzácny gumený náramok na ruku. A prečo tak vzácny? Na ME je potrebné každú jednu prekážku zdolať! Máš nato toľko pokusov, koľko potrebuješ, ale ak chceš byť vo výsledkovej listine, musíš zdolať všetky prekážky. Ak sa ti nejakú prekážku nepodarí zdolať a ty sa rozhodneš pokračovať, náramok ti odstrihnú a na základe toho, už nebojuješ o umiestnenie.

AKO A KDE SA KVALIFIKUJEM? 

Na začiatok mám pre teba informáciu a to, že kvalifikovať na ME v OCR do Dánska sa dá na pretekoch od 2. júla 2017. Čiže je možné, že si sa už kvalifikoval a ani o tom nevieš. (A to je možno aj môj prípad)

Na Slovensku a v Čechách sa môžeš kvalifikovať na Spartan Race, Predator Race, Tvrďák a taktiež na Majstrovstvách ČR v OCR.

Spartan Race – do elitnej kategórie sa kvalifikuje každý, kto na pretekoch Sprint, Super, Beast alebo Ultra skončí v elitnej vlne do 10. miesta. Samozrejme zvlášť muži aj ženy. Do vekových skupín sa kvalifikuje každý, kto štartuje vo vlne „age groups“ a umiestni sa do 10. miesta, taktiež zvlášť muži a ženy.

Predator Race – do elitnej kategórie sa kvalifikuješ, ak sa umiestníš v top 10 v elitnej kategórií. Do vekových kategórií sa dostaneš ak budeš v top 10 vo svojej vekovej kategórií na predátorovi. V oboch prípadoch je to zvlášť u mužov a žien.

Tvrďák – na tvrďákovi je to úplne rovnaké ako na predátorovi, takže do elity ideš z top 10 v elitnej kategórií a do vekových kategórií sa dostaneš umiestnením z top 10 vo svojej vekovej kategórií. Zvlášť pre mužov a ženy.

Majstrovstvá ČR v OCR – do elitnej kategórie sa kvalifikujú traja najlepší muži a ženy z elitnej vlny. Do vekových kategórií sa kvalifikujú zasa 3 najlepší muži a ženy vo svojej vekovej kategórií na MČR v OCR.

Taktiež sa dá na Majstrovstvá kvalifikovať z poľského Runmageddonu a Barbarian Race, z rakúskeho Celtic Warior a mnoho ďalších. Kompletný zoznam všetkých kvalifikačných pretekov nájdeš TU.

Dôležitá poznámka – nie viac ako 50% bežcov pretekajúcich vo svojej vekovej skupine, sa môže kvalifikovať v daných pretekoch na ME v OCR. To znamená, že ak by na daných pretekoch bolo v jednej z vekových kategórií len 10 bežcov, tak len prvých 5 sa kvalifikuje na ME. Vyrátava sa to zo všetkých pretekárov, ktorý vyštartovali a nie z tých, ktorí dokončili. V prípade nepárneho počtu sa to zaokrúhľuje smerom nahor.

KVALIFIKOVAL SOM SA A ČO ĎALEJ?

Po úspešnom kvalifikovaní je tvojou úlohou zaslať informácie o kvalifikácií OCR organizácií. Môžeš tak urobiť buď emailom na qualifier@ocreuropeanchampionships.org alebo prostredníctvom formulára na stránke TU.

Musíš im odoslať nasledujúce údaje a to:

  • link na výsledky daných pretekov, kde sa ti podarilo kvalifikovať
  • krajina v ktorej si sa kvalifikoval, čiže tam kde boli preteky
  • dátum pretekov, kedy si sa kvalifikoval
  • dĺžka trate daných pretekov
  • vlna, v ktorej si pretekal (elite, age group)

Odpoveď s potvrdením tvojej kvalifikácie očakávaj do troch týždňov. Taktiež obdržíš verifikačný kód, vďaka ktorému sa registruješ na ME v OCR.

Registrácia na majstrovstvá je už spustená a môžeš sa tak prihlásiť TU. 

A to je všetko! 

Ďalej ti už ostáva objednať letenku, ubytovanie, spojiť partiu a makať, makať a MAKAŤ, aby si bol so svojím výsledkom na #OCREC2018 spokojný. Dôležitý faktom je, že ME sú jedny z najťažších pretekov, čo sa prekážok týka. Svoje o tom vie rozprávať Michal Rajniak, majster Európy z roku 2016 a vicemajster z roku 2017, či česká reprezentantka Zuzana Kocumová, taktiež majsterka Európy.

Verím, že sa ti to podarí, taktiež aj mne a spoločne tam zabojujeme o náramok a o čo najlepší výsledok.

Držím ti palce!

Dopretekania.

Zdieľaj tu