Michal Rajniak testoval nové ICEBUG ZEAL M 3 RB9X

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť ICEBUG vyrába jedny z najlepších topánok pre OCR. Naposledy vyšli von s novou verziou Zeal 3 a Michal Rajniak, vicemajster Európy v OCR 2017, ich otestoval. Aké sú nové Zeal-y? Viac Ti prezradí už Mišo.

Pred nedávnom sa mi dostali do rúk, resp. na nohy nové ICEBUG ZEAL M 3 RB9X od icebugrunning.cz, určené hlavne na OCR preteky, trail, skyrunning, alebo orientačný beh. Začal som ich teda testovať a vyskúšal som snáď všetky druhy terénu a povrchu, najväčší test bol však na pretekoch Spartan Race Super a Sprint v Poľskej Krynici. Chceš vedieť ako obstáli ?! Tak čítaj ďalej.

Prvý tréning bol v členitom teréne na asfalte (kto pozná v Žiline „hradisko“, vie o čo ide). Bolo mokro po daždi a nové ZEALY držali fakt úžasne aj pri tempe cca 3min/km. Grip na podrážke je síce iný, ako bol u predchodcu ZEAL 2 (podľa mňa oveľa lepší), ale technológia RB9X je stále tá istá. Čiže maximálna priľnavosť na mokrom povrchu a to hlavne už spomínaný asfalt, kamene, korene, kmene stromov a pod.

Druhý tréning som ich išiel prevetrať do terénu. Povrch bol teraz oveľa technickejší, podobne ako na pretekoch, avšak chýbala voda. Lesné cesty, trávnaté plochy, strmé chodníky a veľmi technické úseky, či už pri zbehoch alebo výbehoch do kopca. Aj tu som bol s nimi maximálne spokojný a nemal som žiadne výhrady.

Môj tretí tréning bol podobný ako predchádzajúci, avšak na downhillovej trati, kde nechýbala voda a blato. Všetko bolo tak, ako malo byť a zase veľká spokojnosť. Treba ale podotknúť, že to bol môj tretí tréning a grip bol ako nový. Myslím, že ak budú mať nabehané cez 1000 kilometrov, tak spomínaný grip už bude trocha zodratý a netreba sa spoliehať na 100% trakciu v blate, preto pozor na bezhlavé a rýchle zbehy, ako v mojom prípade, pretože nik nie je nesmrteľný. 😀

Štvrtý tréning bol zase na mokrom a členitom povrchu, ale v noci. Išiel som rýchle úseky do mierneho kopca a späť. To znamená, že smerom dole bolo tempo behu cca 2,44/km a znova držali perfektne. Nebál som sa žiadneho pošmyknutia, pretože nehrozilo. Možno, ak by som nabehol na štrkový nános, ktorý býva na kraji cesty.

Piaty tréning bol výklus v technickom teréne, kde by som za iných okolností pred pretekami nešiel, pretože nie je nič horšie, ako si vytknúť členok deň pred pretekom. Avšak ak ste si všimli, tak ZEALY majú po bokoch svoje typické výstuhy, ktoré zaisťujú torznú kontrolu a stabilitu.

Preteky Spartan Race Super (15,5km, 850m) a Spartan Race Sprint (8km a 500m) boli naozaj skúška ohňom. Prečo? Pretože trať bola maximálne technická. Nechýbalo blato, štrk, lesné cesty, strmé trávnaté zbehy, ale hlavne beh cez potok, kde sa dali maximálne využiť vlastnosti, pre ktoré boli tieto „botky“ stvorené. Beh cez spomínaný potok a skákanie z kameňa na kameň, som si doslova užíval a vedel som, že ma podržia všade, kde stupím. Jediné čo by som podotkol bolo to, že pri úplnom namočení sa trošku „uvoľnia“, to znamená, že chodidlo je v nich trošku voľnejšie. Ale stačí si predtým len viac stiahnuť šnúrky, (resp. kto má čas cez preteky, tak kľudne počas pretekov) a všetko je zase tak, ako má byť. Odporúčam pre tých, ktorí ich majú resp. ich budú mať, aby si v nich pred pretekmi poriadne zabehali a vyskúšali všetky druhy terénu, tak ako aj ja. Ideálne ich aj úplne namočiť a pobehať v nich, nech poriadne sadnú.

ZÁVER:
Nový model ZEAL M 3 RB9X, môžem len odporučiť pre každého, kto behá OCR, skyrunning, trail atď. Ideálna „botka“ do terénu, ktorý som opisoval vyššie. Technológia RB9X vám zaručí perfektnú priľnavosť na mokrom povrchu, ako napr. beh v potoku, alebo niekde v teréne na kameňoch a koreňoch, keď ťa „chytí“ zlé počasie. Podobne je na tom aj nenasiakavý zvršok, ktorý po namočení nemá zbytočné váhu na viac, ako pri iných značkách. Plus je pevný a odolný proti mechanickému poškodeniu. To však zistíš pri ich životnosti, ktorá je fakt vysoká. Aspoň pri modely ZEAL 1 a ZEAL 2 bola, čiže predpokladám, že bude aj teraz pri novom modely. Rozdiel medzi starým a novým modelom nie je len vo farbe, ale aj v gripe. Ten má zase výbornú trakciu a dobre podrží v technickom teréne. Čo sa týka hmotnosti, tak tá je 230 gramov pri veľkosti UK9, čiže veľmi priateľská. ZEAL M 3 RB9X sú určené pre ľudí, ktorí majú skôr širšiu nohu. Tím ktorí ju majú zase užšiu, by som skôr odporučil model ACCELERITAS, taktiež od firmy ICEBUG, s podobnými vlastnosťami. Ja osobne používam Zealy maximálne do vzdialenosti 30 km, pretože sú trošku tvrdé a moja noha je zase troška premaznaná. Ak chcem ísť niečo dlhé, resp. si nechcem Zealy drať na ceste, tak zase siahnem po novom modely Icebug ORIBI, ktorý je určený práve na dlhé trasy.

Dúfam, že ti táto moja recenzia pomohla a splnila účel. Pretože veľa ľudí sa na mňa obracia s tým, že nie sú spokojní s „botami“, a to čo mám obuté na pretekoch a tréningoch ja, buď nepoznajú, alebo s nimi nemajú skúsenosti. Ja som sa ku nim dostal úplnou náhodou na pretekoch. Od vtedy tvoria súčasť môjho bežeckého života, pretože mi neraz pomohli či už pri výkone, alebo možnom páde. Nerád by som odporúčal niečo, čo nefunguje a s čím nie som spokojný, preto to ani nerobím a odporúčam niečo, čo mám overené a s čím som spokojný.
Ak chceš aj ty skúsiť nový model ZEAL M 3 RB9X, resp. nejaký iný od firmy Icebug Official, tak pokojne navštív stránku www.icebugrunning.cz.

Ďakujem Mišovi za skvelú recenziu a tebe držím palce pri výbere novej pretekovej či tréningovej boty. Ak ti táto recenzia pomohla, budem len rád a prajem ti v nových botách veľa šťastných kilometrov.

Dopretekania!

Zdieľaj tu