Môj prvý cestný polmaratón – MMM v Košiciach

Ešte než ma uchvátili prekážkové behy, pred dvomi rokmi bol môj hlavný cieľ zabehnúť polmaratón v Košiciach. Moja bežecká kariéra bola ešte v plienkach, takže to mal byť perfektný odrazový mostík. Nestalo sa, keďže som sa zranil a ochorel. O pol roka nato som odbehol prekážkový polmaratón a neskôr aj maratón. Do Košíc som sa vždy chcel vrátiť a splniť si môj prvý bežecký cieľ. V nedeľu sa mi to vďaka Rajo Slovensko podarilo a zabehol som svoj prvý cestný polmaratón práve v Košiciach. Bola to fantázia. ❤

Ako som sa k spolupráci s Rajo dostal? Moja dobrá kamoška Sima si všimla, že Rajo hľadá cez Facebook bežcov do Rajo Cottage cheese tímu. Ozval som sa im, mal som trochu šťastia, že sa im uvoľnilo miesto a stal som sa jeho súčasťou. Prihlásiť sa mohol ktokoľvek. Pred behom som navyše dostal funkčné tričko a po behu chutný balíček produktov. Z môjho vlastného uváženia ti odporúčam sledovať aspoň občas ich príspevky, lebo čo viem, šlo už minimálne o druhé bežecké podujatie, kde Rajo hľadal do tímu bežcov a uhradil im samozrejme štartovné. ? Viac návodov k ‚free‘ štartovnému nájdeš TU.

Prvá októbrová nedeľa je už tradičný sviatok všetkých bežcov a Košičanov. Tohto roku sa ho zúčastnil rekordný počet bežcov, vyše 13 tisíc, a konečne aj s mojou účasťou. Nechýbala ani moja priateľka, ktorá bola znovu mojou najväčšou podporou a fanúšičkou. Len čo sme sa rozlúčili, pobral som sa do sektoru B, z ktorého som štartoval. Prišiel som si tento beh hlavne užiť a nasať tú neopísateľnú atmosféru. Samozrejme, rozmýšľal som, že aký čas by som chcel dosiahnuť. Povedal som si, že sa pokúsim zdolať hranicu 1 hodina a 40 minút. Veľmi som si však neveril. Aj preto, pretože sa nezúčastňujem veľa cestných behov a najradšej trénujem v prírode, takže nemám žiadne dobré cestné bežecké botasky, iba tie trailové. Tie cestné, ktoré mám, boli buď zbehané alebo malé. 😀 Tak som sa rozhodol, že budem zrejme jediným bežcom v trailových botaskách. Vzal som si staršie Reebok AT Thrill, keďže v tých som odbehol Ultra beast, tak polmaratón hravo zvládnu. Spomenul som si na môjho otca, ktorý mi vravel, ako bežal polmaratóny v čínskych tramkách.

Atmosféra bola od začiatku senzačná. Davy ľudí povzbudzovali po celej trati. Aj keď nechceš ísť rýchlo, tak ideš. Aj keď nevládzeš, tak pobežíš. Ja som sa po štarte snažil ustáliť v jednom rytme. Nastavil som sa na tempo 4:32 a skúšal som, koľko v ňom vydržím.  Bežalo sa mi veľmi dobre. V šiestom kilometri som si ešte pohodlne odbehol čúrať do kríkov, a tak som pokojne pokračoval. Stále v rovnakom tempe a stále v poriadku. Keď som si na 7 kilometri všimol bosú bežkyňu „váliť“ vedľa mňa, hneď moje reeboky nabrali na vzácnosti.  Nevyčítal som im ani otlak, ktorý som pocítil na 17. kilometri. 😀 V takomto tempe som to zvládol dobehnúť až do cieľa, čomu som sa sám divil. Myslím, že vďaka tej atmosfére a ľuďom som našiel v sebe toľko energie a sily. Posledný kilometer som ešte zrýchlil a šprintoval, nech som čím skôr pri priateľke. Ona a aj celá moja rodina ma sledovali na aplikácií MMM v telefóne a veľmi si ju pochvaľovali. Vždy vedeli kde sa nachádzam a vôbec im aplikácia nesekala. Organizátori odviedli veľmi dobrú prácu.

Podarilo sa a stihol som to pod 1:40! S výsledným časom 1:37:15 som veľmi spokojný. Dobehol som šťastný, vysmiaty a veselý. Veľmi som si polmaratón v Košiciach užil. Umiestnenie ma navyše príjemne prekvapilo. Skončil som na 327. mieste z 3323 bežcov. Či neľutujem, že som nebežal rovno maratón? Určite nie. Polmaratón bol krásny a pre mňa v tejto forme úplne ideálny. MMM v Košiciach hodnotím ako skvelé ukončenie bežeckej sezóny. 🙂

Ďakujem všetkým, ktorí mi držali palce a podporovali ma. Veľmi si to vážim. Ste úžasní ľudia. 🙂 Ďakujem aj Rajo Slovensko za možnosť štartovať za váš tím. Ďakujem najmä priateľke Džesike, ktorá mi robí spoločnosť pri všetkých súťažiach a podporuje ma. Vďaka nej som vždy spokojný s výsledkom, keďže sa za ňou ponáhľam do cieľa. 🙂

Vidíme sa v Košiciach na Medzinárodnom maratóne mieru opäť o rok.

Tohtoročné výsledky nájdeš tu: VÝSLEDKY