Najlepšie minutých 50€ za preteky

Prvú júnovú nedeľu sme sa šiesti rytieri z nášho tímu Team OCRA Slovakia vybrali na doteraz pre nás nepreskúmanú pôdu oficiálne najlepšieho prekážkového behu v Poľsku, Barbarian race. Potvrdilo sa nám, že Barbarian race to ocenenie nedostal náhodou, ale úplne zaslúžene. Pre všetkých to bol znamenite jeden z najväčších zážitkov doterajšieho pretekania v OCR. 

„To počasie si hádam z nás robí srandu. Takýto lejak? Že sme my neostali doma. Ostávam v aute.“ 😀 Takéto slová sme chŕlili jeden po druhom, keď sme prichádzali do areálu. Náš štart sa blížil a silný dážď vôbec neprestával. Všetci sme boli plný rešpektu, ale aj veľmi zvedaví, že čo nás čaká. Prvé metre nás poriadne prekvapili, predsa len na skokanský mostík nevybiehaš každý deň.

Nakoniec to vôbec nebolo tak hrozné, ako to vyzeralo a hneď po ňom sme sa celý tím usadili na prvých priečkach našej vlny. Bežali sme parádne a 4 z nás nikto až do cieľa neobehol, takže sme brali prvé 4 miesta v našej vlne. Zaradili sme sa medzi top v open vlne, ale k tomu sa ešte dostanem. Keďže už je niečo vyše mesiaca od pretekov, nebudem ťa zaťažovať kompletným reportom, ale spíšem tie dôležité veci, ktoré nás upútali a milo, či nemilo prekvapili. 🙂

Pomer kvalita a cena

Na začiatok by som rád poznamenal, že som si kupoval štartovné až na mieste v deň pretekov, keďže som nestihol online registráciu, lebo som vôbec nevedel, či sa zúčastním. Barbarian má však podľa mňa dosť dobre prepracovanú stránku a hlavne registračný systém. Funguje to na princípe, že má každý vytvorený svoj profil so všetkými údajmi, priradí sa k svojmu tímu a tak sa prihlasuje na preteky. Taktiež v tom systéme nájdeš všetko info ohľadom pretekov, dokumenty, štartové vlny, ale aj diskusiu, kde si vieš navzájom s ďalšími pomôcť alebo ti poradí niekto z organizátorov pretekov. Tento registračný system má za mňa veľké plus, pretože je jednoduchý, prehľadný a tiež v anglickom jazyku, ak by sa ti poľština málila. 😀 Ja som si účet vytvoril už pred pretekmi, vďaka čomu bola registrácia na mieste jednoduchšia, čo organizátori ocenili.

Skvelé bolo, že tam bol pán, ktorý sa dorozumel nie len po poľsky, ale aj slovensky a česky, takže s dohovorením nebol problém. Zmenil som si peniaze na poľské zlote, ale zistil som, že zbytočne a dalo by sa na mieste platiť aj eurami. Bolo to však jednoduchšie v poľskej mene. Registrácia ma na mieste stála 53€, teda 229 zlotých. 🙂 Slušné, nie? Z toho, čo sme videli na videách a z kvality, akú má Barbarian race, mi to neprišlo prehnané, aj keď zase pre mňa to rozhodne nebolo málo. Nejako sme si zvykli na vysoké ceny týchto pretekov a táto nižšia, podotýkam v deň pretekov, ma prekvapila. Pretože zo skúsenosti iných pretekov som sa bál, že keďže nemám registráciu, tak sa to na mieste bude pohybovať okolo sto eur. Samozrejme aj 53€ je pre mňa veľmi veľa, ale od najlepšie organizovaných pretekov v celom Poľsku, by ste možno očakávali aj viac. V tomto by si mala konkurencia brať príklad a zohľadniť ceny pretekov kvalite, ktorú dosahujú.

Už len si vybrať

Barbarian race nezaspal dobu a ponúka viacero rôznych pretekov a úrovní, aby ulahodil svojim pretekárom. Delia sa na Barbarian Race, Arrow, Kids a Hill race.

Barbarian Race sú prekážkové preteky v prírode a v extrémnych podmienkach, ktoré sa delia podľa dĺžky a počtu prekážok na Rebelia, Furia a Pain.

Rebelia má 6 kilometrov a viac než 20 prekážok
Furia má 13 kilometrov a viac než 30 prekážok
Pain má 20 kilometrov a veľmi veľa prekážok 😀

Pretekári sa delia do kategórie elite a open.

Arrow je tzv. šprintérsky test prekážok. Ide o krátke 300 metrov dlhé preteky, na ktorých ťa čaká 8 vybraných ťažkých Barbarian prekážok, ktoré ťa poriadne preveria. Štartuje sa v pároch, takže je to pravý barbariánsky duel. Arrow ťa preverí nie len v prekážkach samotných, ale v tom ako rýchlo ich vieš zdolávať. V tomto je expert nášho tímu Matúš, ktorý sa na Arrow chystá ukázať, čo dokáže. V nasledujúcom videu môžeš vidieť ukážku z Arrow. 🙂 Vyzerá to zaujímavo, že? Taký OCR factor!

Rekord trasy Arrow

A tak padł rekord trasy Arrow 3:) by Wojciech "Sobieraj" Sobierajski

Uverejnil používateľ Barbarian Race Utorok 15. máj 2018

 

Kids je stvorený pre malých bojovníkov. Deti súťažia v dvoch kategóriách a to 5-8 rokov a v druhej 9-12 rokov. Samozrejmosťou pre nich je v cieli zaslúžená medaila.

Barbarian Hill je určený pre tých, ktorý doslova milujú beh do kopca. Ide o preteky s dĺžkou 250 metrov pri strmom stúpaní až 39 stupňov. Organizujú to vo Wisle na mostíku Adama Malysza a je to podobné známemu Red Bull 400.

Každé preteky majú svoj vlastný cenník. Prikladám cenník na preteky v poľskom Tychy, ktoré budú 18.–19.8. Je možné že sa tam ja s Matúšom objavíme a odbehneme niektoré z nich. Aktuálny konverzný kurz je 1 € = 4,321 PLN, teda taký Arrow stojí práve 13,65€ a najdlhšia Furia 50,67€. Celý víkend, tzv. Monolit výjde na 86,5€.

My sme si na našej premiére vo Wisle vybrali dlhšiu Furiu a čakalo nás na 14 kilometrovej trati 713 výškových metrov a 39 prekážok. Mapu z môjho behu nájdete na mojom GPS trackeri.

Nie že necháš úchop doma

Asi to najdôležitejšie k čomu som sa ešte nevyjadril, sú megasuperduperťažkédlhé prekážky, ktoré potrápia aj toho pripravenejšieho pretekára. Barbarian race si zakladá na nových a moderných prekážkach, ktoré sa sústredia hlavne na vrch tela, čiže ruky a úchop. Nesmiem však zabudnúť stred tela, tzv. core, bez ktorého by to nešlo. Prekážky sú dostatočné dlhé, čiže musíš mať dosť veľkú silovú kondíciu. Veľmi dôležitá je správna technika, ktorá ti vie ušetriť kopec síl a času na prekážke, keďže s rastúcim časom stráveným na prekážke silu strácaš.

Nechcem ťa týmto odradiť, to určite nie. Práve naopak ťa chcem motivovať a povzbudiť do týchto pretekov. Ja taktiež patrím medzi nie najsilnejších bežcov a dal som sa na to. Na niektorých prekážkach som sa dosť vytrápil, hlavne keď išla kombinácia 5-tich dlhých rúčkovacích prekážok za sebou. Avšak niektoré iné, o ktorých som ani nedúfal, sa mi podarili. Predsa len je to o prekonávaní sa a je dôležité ísť proti prekážke a pokúsiť sa ju zdolať, a nie sa jej zľaknúť a nevyskúšať ju. Práve to prekonávanie nás posunie ďalej, aby sme boli lepší a dosahovali vyššie úspechy. To sa mi práve na Barbarianovi páči, že ponúkajú kopec všelijakých prekážok, ktoré nezvládam a mám sa ešte v čom zlepšovať.

Taktiež hľadajú pravého OCR bežca. Nie len toho, kto je dobrý v kopcoch, ale aj kto to fakt vie na tých najťažších nízkych, či všelijak pokombinovaných monkey-baroch. Keď som to správne porátal, tak na svojom prvom Barbarianovi som nezvládol 9 prekážok z 39. Je to dosť, ale vzhľadom na ich náročnosť som na seba hrdý za tie, ktoré som na prvýkrát dal. Takže určite neber Barbarian ako nezvládnuteľné preteky, ale ako výzvu! Barbarian ťa posunie ďalej a ukáže ti správny smer v našom OCR športe.

K tej technike ešte spomeniem, že určite si na youtube popozeraj všelijaké videá, kde sú zachytení práve tí najlepší elitní bežci, ako prekonávajú tie prekážky. To ti pomôže s tým, že si vieš dopredu premyslieť, ako ich zdoláš. A taktiež sa vyhneš zbytočnému strácaniu času pri zisťovaní, čo sa na danej prekážke robí a čo sa môže a čo nie.

Nakoniec, nie je to len o tých rúčkovacích prekážkach, ktoré sú silnou dominantou pretekov. Taktiež zaujímavými sú balance, dlhé plazenie pod sieťou, či pod ostnáčom do strmého kopca, potom hod kladivom do terča, prechádzanie na doskách visiacich na strome a mnoho ďalších. Tých prekážok bolo veľa a všetky zaujímavé. Najväčším zážitkom bol zrejme rozbeh, odraz z mostíka a skok do vody so zazvonením na zvonček. Poriadne som sa tam do vody rozflákal a samozrejme netrafil zvonček. 😀

Handicapy

To je v týchto dňoch aktuálna téma. Barbarian Race pred pár dňami zverejnil na svojom FB profile, že mení pravidlá. Rušia sa handicapy a prekážky sa stanú pre elitných pretekárov povinné, tak ako je zvykom na Majstrovstvách Európy. Doteraz boli buď bežecké handicapy  alebo sa skákalo s gumou na nohách, či sa nieslo vrece piesku do kopca. Ja som sa na svojej premiére veru naskákal veľakrát s tou gumou. 😀 Odteraz dostane na začiatku elitný pretekár náramok, ktorý je dôkazom toho, či zdolal všetky prekážky. Ak nejakú nezdolá, tak mu ho vezmú. Samozrejme, tým pádom má na prekážku viac pokusov. Ešte nie je skompletizované, ako to bude pre pretekárov kategórie open. Organizátori v komentároch načrtli, že sa im pri nezdolaní prekážky prirátajú 3 trestné minúty k celkovému času. Najbližšie preteky v Tychy vraj ukážu, ako to nakoniec bude a po nich sa organizátori rozhodnú. Keďže sa open vlny nevyhlasujú, ich čas nemá nejaký vplyv na celkové poradie, avšak je dôležité, aby nastavený systém bol spravodlivý voči všetkým.

Uwaga! ZMIANY⚠️👉 0 RUND karnych👉 Wielokrotne podejścia do przeszkód👉 System opaskowy dla ELITY 👉 kobiety w elite…

Uverejnil používateľ Barbarian Race Utorok 10. júl 2018

Súčasť ME v OCR

Prekážky od Barbarian race boli v tomto roku hlavnou súčasťou Majstrovstiev Európy  v OCR, ktoré boli v Dánsku. Všetci už vieme, ako tieto majstrovstvá dopadli, a že ich dokončil rekordne nízky počet pretekárov vzhľadom na náročnosť prekážok. Keďže budúci rok budú ME práve v poľskom Gdaňsku, je viac než isté, že väčšina prekážok bude z ich najlepších a najťažších pretekov, ktorými sú jednoznačne Barbarian Race.

Ak chceš uspieť na ME, tak pretekať na Barbarian by mal byť tvoj hlavný cieľ a ich preteky by nemali chýbať v tvojom kalendári. Taktiež Barbarian race sú kvalifikačnými pretekmi, čiže to vieš prepojiť. Mojím cieľom na budúcu sezónu je rozhodne ísť na ME, takže Barbarian budú hlavným odrazovým mostíkom. Ak sa nič nezmení, tak sa najbližšie spolu s Matúšom chystám na preteky v Tychy, ktoré budú už o mesiac v auguste.

Nevyhlasovanie open vlny

To, čo nás všetkých sklamalo, bolo nevyhlasovanie pretekárov kategórie open. Pri platení štartovného sme sa dočítali, že pre založenie tímu a nejakú drobnú zľavu, sú potrební aspoň piati pretekári v tíme. Predpokladali sme teda, že aj tí piati pretekári bojujú spolu v tímovej súťaži, tak ako to je u konkurencie. O to viac sme sa snažili a ponáhľali do cieľa.

Mne sa na trati prihodilo, že na velikánskej sieti sa zasekla jedna mladá pretekárka a vďaka nej sa mi nedarilo vyše 10 minút prejsť cez sieť, pretože spolu s ďalšími jej záchrancami blokovali celú prekážku. To bola jediná prekážka na ktorej som čakal a aj malá daň za to, že sme išli až vo vlne o 11:00, čo bola predposledná vlna. Vieš si isto predstaviť, ako som bol nahnevaný po tom zdržaní, že týmto môžem uškodiť tímu. Aj tak som však skončil na peknom 4. mieste vo vlne, čiže za našimi tromi chalanmi a nikto ma ani pri tomto zdržaní nepredbehol. Celkovo to v open kategórií stačilo na 6. miesto. Netrpezlivo sme teda v cieli čakali na ďalšieho nášho tímového kolegu, ktorý mal určiť náš čas. Dávida s Andrejom sme hnali na posledných prekážkach, ako to len šlo a dúfali sme, že sme sa pekne umiestnili v open kategórií.

Sklamanie nasledovalo o nejakú minútku, keď Mišo pri časomiere zistil, že sa open nevyhlasuje. Potvrdil to aj organizátor, ktorého sme stretli a komentoval to tým, že v open vlnách si môžu ľudia pomáhať a preto nie je relevantné ich vyhlasovať. Aj keď sme si ani raz nepomohli, lebo sme všetci bojovali za čo najlepšie časy, zamrzelo nás to. Avšak na druhej strane organizátora chápeme. Keď vidíš, ako jeden pretekár prenesie na ramenách druhého s tým, že akože “rúčkuje”, tak ťa to pekne nazlostí. Napriek tomu sme sa domov vracali šťastní, plní nových skúseností, zážitkov a s tým, že sme na trati nechali všetko. Rozhodli sme sa, že nabudúce sa už určite zúčastníme elitnej kategórie. Po terajšom zistení, že sú prekážky povinné to bude o to ťažšie, ale berieme to ako výzvu!

Skvostná medaila

Už sa blížime ku koncu, ale keď ono je fakt o čom písať. Teraz by si mal zbystriť pozornosť, ak si zberateľom zaujímavých medailí. Na prvý pohľad jednoduchá a nenápadná, ale keď sa spojí s ostatnými, je z toho jedna krásna unikátna medaila do tvojej zbierky. Veď možno si si ani nevšimol, že na predchádzajúcej fotke ju máme všetci zavesenú na krku. 😀 Šlo o zlatý meč. Povieš si, to je nejaká blbosť za tie prachy. Lenže podobne ako má Spartan svoju trifectu, tak aj Barbarian má svoje mega brnenie (názov ešte nepoznám). Skladá sa zo štyroch medailí, ktoré vieš získať počas roka.

Najprv pretekári získali krídla, potom meč, ktorý máme aj my, tak brnenie na pretekoch v Ustroni pred týždňom, a ako posledné sa v Tychy bude dať získať tá velikánska šabľa. Dokopy to to tvorí veľmi peknú a zaujímavú medailu, čo povieš?

Nie len medaila, ale aj tričko v cieli bolo veľmi pekné, jednoduché a hlavne z dobrého materiálu. Veľmi rád ho nosím. Všetky fotky a zaujímavosti nájdete na ich FB profile Barbarian Race.

Zhodnotenie, alebo keď po pretekoch nemáš dosť 😀

Ešte som sa nevyjadril k festival aréne a k zázemiu okolo. To je aj dosť ťažké, kedže na začiatku sme to neriešili pre strašný lejak a ešte štart bol úplne inde ako cieľ. Avšak organizátor to mal poriešené kyvadlovou dopravou a my sme si autá šikovne preparkovali. Keďže v sprchách bol už pretlak, vybrali sme sa všetci z tímu do priľahlého potoka a sprchu sme dali tam. 😉 V cieli som postrehol pekný stánok s merch produktami a hlavne konštrukciu, na ktorej bolo zo desať rôznych prekážok, ktoré si si mohol testovať. S takouto konštrukciou som sa ešte nikde nestretol a príjemne potešila, keďže na nej boli rôzne ťažké rúčkovacie prekážky podobné tým na trati. Vybláznili sa na nej tí, ktorým bolo málo na pretekoch.

Aby som nezabudol, tak na trati bola 1 občerstvovacia stanica bohatá nie len na rôzne nápoje, ale aj ovocie a známu poľskú čokoládu. Nakoniec sme to upršané počasie brali všetkými desiatimi, keďže nám po pár kilometroch vôbec nevadilo a bolo lepšie ako nejaký hic. Trať bola dobre značená od mostíka, až po finish. Užili sme si aj poriadny kopec, brodenie sa v potoku asi dobrý kilometer a taktiež zbehy v blatistom teréne. Došli sme do cieľa špinaví a vyčerpaní. A takto to v našom športe má byť. 😉

Tu sú naše výsledky v kategórií open:

1Matúš Ildža2:04:00
2Michal Duchoň2:08:31
3Slavomír Lopúch2:12:18
6Tomáš Koščuško2:30:56
36Dávid Mikolášek2:50:48
38Andrej Ronec2:54:11

Dokopy v kategórií open pretekalo 228 bežcov. Ak si klikneš na naše mená, tak sa dostaneš na naše profily na instagrame. 😉

Cestou domov a počas výdatného obeda sme po celý čas hodnotili to, čo sme zažili, akú prekážku sme neprekonali a čo sa nám všetko páčilo. Úprimne môžem povedať, že toľko som nehodnotil ešte žiadne iné preteky. Aj o polnoci na ceste domov vo vlaku sme sa s Matúšom stále mali o čom baviť. Bol to zážitok, ktorý rozhodne odporúčam vyskúšať každému. Nebanujem ani jeden cent, čo ma tento deň stál. Zapíše sa navždy do mojej pamäti a už sa neviem dočkať, kedy sa znovu postavím na štart Barbarian Race. Som ochotný za ním cestovať ďaleko, pretože sa to oplatí.

Verím, že sa tam niekedy s tebou uvidím a zažijeme to dobrodružstvo spoločne.

Dopretekania!

Zdieľaj tu