Novinky v Spartan Race na sezónu 2018

Keďže sa nezadržateľne blíži ďalšia sezóna, tak nám pred pár dňami Spartan Race predstavil zmeny a novinky, ktoré nás čakajú. Nové tričká, medaile, pretekanie vo vekových skupinách a mnoho ďalšieho.

 Kalendár

Kalendár pretekov je už známy, avšak organizátori sa rozhodli nás napínať ešte dlhšie a neodhalili konkrétne miesta. Odkrývajú ich postupne a už teraz vieme, že budú znovu Kouty, taktiež poľský Bytom, ďalšie v maďarských lokalitách Nagykanizsa a Várgesztes, a pred pár dňami sme zistili miesto českého trifecta víkendu a tým bude Lipno.

Veľkou novinou je, že sa Spartan Race CEU rozrastá o ďalšiu krajinu a tou je Rumunsko. Bude sa tam konať jeden z troch trifecta víkendov. Ešte nie je známe miesto, ale tuším, že to bude v prekrásnej Transylvánií. Ďalšie trifecta víkendy budú na Slovensku a v Poľsku.

Novinkou je Ultra ext., ktorý bude prvýkrát u nás na Slovensku a všetci sme zvedaví, ako bude vyzerať.

Nová Age Group kategória

Asi najväčšou organizačnou zmenou je nová Age Group (veková) vlna, ktorá nahradí bývalú Competitive vlnu. Pretekári v nej budú štartovať hneď po elitnej vlne a platia pre nich rovnaké pravidlá ako u elitných pretekárov. SR uvádza, že môže ísť o viac štartových vĺn, v záležitosti od obsadenosti, avšak jedna veková kategória bude vždy v rovnakej vlne.

Koncept je navrhnutý tak, aby zvyšoval hodnotu preteku pre mimoelitných pretekárov, ktorí hľadajú väčšiu konkurenciu a zážitok z pretekania sa navzájom. Ja to vítam všetkými desiatimi a za mňa je to krok vpred. Budem pretekať buď s tímom v Open kategórií alebo individuálne práve v tejto vekovej. Age Group vlny budú obsahovať vlastnú bodovú sériu, nepeňažné ceny, pódiové vyhlásenie a rebríček.

Rozdelenie vekových skupín je nasledovné:

Dôležitým faktom je, že do jednotlivej vekovej skupiny sa radí na základe roku narodenia, nie dátumu narodenia. Ukážme si to na príklade so mnou, keďže sa to presne hodí. Pred pár dňami som oslávil 24. narodeniny, čiže som ročník 1993. Avšak celú budúcu sezónu už budem v kategórií 25-29 a nie v 18-24, aj keď mám narodeniny až v decembri. Na to si daj pozor, aby si potom nebol prekvapený.

Výsledky vekových skupín budú rozdelené a najlepší traja budú vyhlásení, samozrejme rozdielne muži a ženy.

Chýbať nebude ani jedinečná globálna bodová séria, ktorá nie je len pre Elitnú vlnu, ale aj pre Age Group.

Ako môžeš vidieť na obrázku, výhodou Age Group je, že sa dá z nej kvalifikovať na Majstrovstvá Európy (ME), či Majstrovstvá sveta (MS) v Spartan race. Čísla vedľa vekových skupín znamenajú, že najlepší 5, alebo najlepší 10 sa kvalifikujú na ME alebo MS. Rozdiel medzi kvalifikovaním sa na ME a MS je ten, že na ME sa kvalifikuješ na každom európskom preteku a na MS na každom preteku národnej alebo regionálnej série. Na MS sa môžeš kvalifikovať taktiež aj výsledkom z ME.

Na Spartan Race sa dá kvalifikovať aj na ME v OCR, ktoré budú v Dánsku a MS v OCR, ktoré budú v Londýne. Potrebné informácie o kvalifikovaní sa na ME nájdeš TU a článok o kvalifikovaní na MS už pripravujem.

Vyhlásenie výsledkov

V roku 2018 budú vyhlásenie tieto kategórie a v takomto poradí:

 • Elitná vlna muži – jednotlivci (TOP 3)
 • Elitná vlna ženy – jednotlivci (TOP 3)
 • Elitná vlna tímy (TOP 3 tímy)
 • Age Groups vlna muži (TOP 3 z každej vekovej kategórie)
 • Age Groups vlna ženy (TOP 3 z každej vekovej kategórie)
 • Open vlna muži (TOP 3)
 • Open vlna ženy (TOP 3)
 • Open vlna tímy (TOP 3 tímy)

Podrobnosti o cenách odhalí SR až pred prvým pretekom sezóny.

Regionálne série v CEU

Regionálna séria bude obsahovať 5 pretekov z našich krajín CEU – ČR, Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko (tu len 3 preteky). Série sa môže zúčastniť len pretekár zaregistrovaní v elitnej vlne a individuálnej kategórií. Cez preteky v regionálnej sérií sa taktiež môžeš kvalifikovať na Majstrovstvá Európy. Ako som už spomínal, tak na Majstrovstvá sveta sa dá kvalifikovať len z pretekov tejto série.

Majstrovstvá Európy

Budúci rok sa Majstrovstvá Európy uskutočnia 7. Júla vo Francúzsku v meste Morzine

Spartan Kids

Deti sa môžu taktiež tešiť na zmeny. Dostanú nové medaile a aj nové tričká. Tričká budú vo veľkostiach 116 cm, 134 cm, 146 cm a 164 cm. Deti sa môžu registrovať do utorka do polnoci pred každým pretekom, inak už iba na mieste.

Nové tričká

Nová sezóna = nové finisherské tričká. Tentoraz budú celé čierne a vyrobené z polo-bavlny. Skvelým krokom vpred je, že tričká nebudú unisex (platí to pre finisherské tričká a charity). Čiže tričká budú strihovo špecifické podľa pohlavia. Unisex tričká ostanú pre Hurricane Heat a u detí. V zimných pretekoch budú tričká s dlhým rukávom.

Veľkostí mužských tričiek
XSSMLXLXXL
Dĺžka od krku626568717477
Šírka hrudníka454851545760
Dĺžka rukávu181920212223
Veľkostí mužských zimných tričiek
XSSMLXLXXL
Dĺžka od krku626568717477
Šírka hrudníka454851545760
Dĺžka rukávu626364656667
Veľkostí ženských tričiek
XSSMLXLXXL
Dĺžka od krku60.56365.56870.573
Šírka hrudníka4244.54749.55254.5
Dĺžka rukávu181920212223
Veľkostí ženských zimných tričiek
XSSMLXLXXL
Dĺžka od krku60.56365.56870.573
Šírka hrudníka4244.54749.55254.5
Dĺžka rukávu596061626364

Nové medaile

Nielen nové tričká, ale opäť aj nové medaile. 🙂 Zimná sa podľa mňa vydarila najviac, ale taktiež sú dobrou zmenou aj nové tretinky. Záhadou zatiaľ ostáva medaila pre Ultra a Ultra ext. Vraví sa, že sa  zmenila na finishersku medailu ako ostatné, ibaže fialovú. Uvidíme.

Hurricane Heat

Vytrvalostné udalosti pokračujú a toto je ich kalendár

Registrácie

Po novom sa každý pretekár musí registrovať cez registračný profil. Za mňa je to krok vpred, keďže si daný profil pamätá údaje, ktoré zadávam stále a už ich znovu nemusím písať, len vyberiem vlnu a platím. A taktiež cez tento profil vieš robiť akékoľvek zmeny až do utorka polnoci pred pretekom (veľkosť trička a podobne).  Nemôžeš jedine vykonať zmenu z individuálnej účasti do tímovej a naopak. Po utorku môžeš ďalšie zmeny vykonať až v deň pretekov a to za poplatok.

Registrácia sa zatvára vždy v nedeľu o polnoci pred pretekom.

Čo sa ešte v roku 2018 zrušilo/zmenilo?

 • Reebok už naďalej nie je hlavným sponzorom Spartan Race.
 • V roku 2018 sa nebude vyhlasovať Masters kategória.
 • Ultra Beast sa zmenil na Ultra a má novú fialovú farbu.
 • Ultra nie je súčasťou normálnej trifecty ale endurance trifecty.
 • Zimné preteky sa rátajú do trifekty, ale nie sú súčasťou regionálnej trifecty.
 • V ďalšom roku sa už nebude vyberať poplatok za úschovňu batožiny na pretekoch.
 • Môžeš si poprosiť faktúru za registráciu, o tom viac TU.

Celkom dosť zmien že? Musím povedať, že niektoré posúvajú Spartan Race dopredu a sú pozitívne. Za mňa chýbajú dve zmeny, celkom radikálne a dôležité.

Prvou by bolo povolenie hrotových botasiek na pretekoch, minimálne na zimných, kde je to bez nich fakt o úraz. Ale podľa mňa by to malo byť na všetkých, pretože to zlepšuje bezpečnosť pretekárov a predchádza sa tým zbytočným zraneniam.

Druhou a tiež dosť podstatnou by bolo, aby pretekári bežiaci v tíme, boli taktiež hodnotení v kategórií individual. O tom sa diskutuje už dosť dlho, avšak SR ide stále vlastnou cestou.

Toľko na dnes odo mňa.

Informácie sú overené a pravdivé. Čerpal som ich z newslettera Spartan Race a taktiež z ich článkov a stránky.

Aroo Spartan

Prekážkový bežec

Zdieľaj tu