Sezóna zahájená! Sparťania opäť prevalcovali Valču

Whueeej! Aj ty si bol túto sobotu na prvých slovenských Spartan Race pretekoch vo Valči? A ako sa ti páčilo? Až na pár maličkostí bolo podľa mňa skvele. Užil som si tento deň naplno a poriadne si zapretekal. A presne to mi chýbalo počas tých dlhých zimných dní. Takže sezóna je úspešne zahájená!

Bol to jedinečný deň

Na začiatok poviem, že tento deň pre mňa znamenal veľa. Týmito pretekmi som odštartoval tretiu sezónu tohto prekážkového bláznenia. ? Presne takto pred tromi rokmi som stál na štarte vo Svite a netušil som, že tomu tak podľahnem. Tento deň bol pre mňa špeciálny hlavne preto, pretože som ho začal po boku úžasných ľudí v novom tíme Team OCRA Slovakia (TOS). Už minulý rok som sa snažil dostať do nového tímu, avšak nepodarilo sa a ani sezóna mi vinou zranení nevyšla podľa predstáv. Napriek všetkému nezdaru som dostal dôveru od skvelých ľudí v OCRA Slovakia a stal sa súčasťou TOS, za čo im úprimne ďakujem.

Veľmi rýchly štart

Ako u teba vyzerá noc pred pretekmi? Vyspíš sa? Mne sa spalo celkom dobre, asi azda vďaka dobrej nálade, ktorá panovala v penzióne. 🙂 Štartoval som spolu s tímom o 9:30 v prvej open vlne, keďže sme šli bojovať o čo najlepší výsledok v open tímoch. Než sme vyštartovali, stihli sme si pozrieť pekný finish kolegu Miša Rajniaka z Elite Team OCRA Slovakia, ktorý s výrazným náskokom zvíťazil, a taktiež sme podporili ďalších chlapov z ETOS, ktorí bojovali a vyhrali elite tímy. ? Namotivovaní sme všetci piati draci stáli ako prví na štartovej čiare s odhodlaním pobiť sa o každý meter trate hneď po štarte.

Na začiatku nás čakali obvyklé jednoduché prekážky ako OUT a preskakovanie stien a stúpali sme hneď presne 2 kilometre až na vrch kopca. Bolo skvelé sledovať ako náš tím ovládol vlnu a boli sme v prvej šestici štyria. Na vrchu bol balance, z ktorého mám vždy veľký rešpekt. Asi som už starý a plný skúseností za tie tri roky. ? S pokojom a ľahkosťou som zvládol balance a neskôr aj slack line. To tu ešte nebolo. ? Musím sa však priznať, že boty Icebug Zeal 3 RB9X boli ako prilepené na prekážkach a ani na chvíľu som nepocítil nestabilitu. Odporúčam vyskúšať ?

Bolo to drsné

Po balance sme sa rútili dole kopcom, čo zvyčajne nie je nejak nebezpečné, ale teraz bolo. Organizátorom musím vytknúť, že stále sa neposunuli vpred a nepovolili hrotovú obuv aspoň na zimné preteky, ktorá by sa tu ideálne hodila a uchránila by pretekárov od zranení. Sám som skoro párkrát spadol a videl, ako bežci pomáhajú jednému zranenému pretekárovi. Pri zbehu väčšinou získam, ale teraz som stratil čas.

Tak blízko

Nasledoval A-monkey bar, ktorý bol šmykľavý a veľa ľudí ho podcenilo, avšak ja som to zvládol. Potom som prebehol spomínaný slack line a práve vtedy som chytil druhý dych. Začalo sa mi parádne bežať, cítil som sa plný energie, presne tak akoby som ešte len štartoval. Zrejme vďaka edgaru, ktorý mi dodal energiu. Moja chyba bola, že som ho začal piť trochu neskoro pred štartom, takže aj účinok sa prejavil neskôr. Ďalším hnacím motorom boli ľudia, ktorí ma na trati spoznávali a povzbudzovali vpred. Veľmi pekne ďakujem!!! Keď som zdolal triceps bar, plate drag, multiring, tak som vbiehal do festivalky s počtom nula burpees, čo ma nesmierne tešilo. Bolo to tak blízko, dať preteky bez robenia angličakov. To by som však musel trafiť milovaný oštep. ? Neletel tak zle, ale ani dobre. No čo už, nič iné mi neostávalo len odskákať 30 angličákov a vďaka zdolanej traverznej stene som ich viac už nerobil.

Prvýkrát na bedni

V cieli ma už čakal tímový kolega Paťo a zistil som, že som Matúša, ktorý bežal od začiatku predo mnou, niekde predbehol. ? Avšak všetci sme poriadne zamakali a získali sme spolu druhé miesto v kategórii open tímy, čiže hneď prvé umiestnenie na našich prvých Spartanskych pretekoch ako tím. Ouje! Veľmi si toto umiestnenie ceníme. Na trati sme fakt nechali všetko a snažili sa podať čo najlepší výkon. Ako tím sme sa skvele povzbudzovali a hnali sa vpred. Ani neviem koľkokrát som chcel spomaliť v tom prvom kopci a prejsť do chôdze, ale keď som videl že parťáci predo mnou ešte bežia, tak som sa týral ďalej. Sme predsa jeden tím! 🙂

Čakali sme viac

Po roku som sa opäť postavil s tímom na vyhlasovanie kategórie open tímy (minulý rok spolu so SRTG Košice). Musím sa priznať, že všetci sme zostali zaskočení, pretože sme čakali trochu viac ako jeden diplom pre celý tím za druhé miesto. Pretekári vlny open tvoria 70% všetkých pretekárov, takže si myslím, že si zaslúžia väčšiu pozornosť. Medzi týchto pretekárov patria takí, ktorí bojujú o víťazstvo ako my, ale aj takí, ktorí to bežia len pre radosť. Ale každý jeden pretekár, ktorí sa dostane na pódium, tak tam stojí s rovnakou hrdosťou, ako pretekár z elitnej vlny. Určite by potešila minimálne nejaká pamätná soška či plaketa, ktorá by bola pre pretekára peknou spomienkou na úspech, ktorý dosiahol. Minulý rok to tak fungovalo, tak nechápem tento krok späť. Aktuálne oceňovanie nie je podľa nás dostatočnou motiváciou pre pretekanie v open vlne.

Na záver pár čísel

Umiestnil som sa na 17. mieste v kategórií z 1401 mužov. Môj čas bol 55:15 a robil som len 30 angličákov (spear throw). Trať mala podľa mojich hodiniek 6,89 kilometrov s 429 nastúpanými metrami. Môj „tracking“ si môžeš pozrieť TU.

Výsledky nájdeš TU.

Už teraz sa neviem dočkať ďalších pretekov. Najbližšie sa predstavím na Spartan Race Bytom v Poľsku. Verím, že sa tam vidíme!

Dopretekania.

Zdieľaj tu